969M101-20-1
Manufacturer Part Number:
969M101-20-1
Manufacturer/Brand:
Cicoil
Part of Description:
HOOK-UP 20AWG 31KV CLEAR 100'
Manufacturer :
Cicoil
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.240" (6.10mm)
Jacket (Insulation) Material :
Flexx-Sil™
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Clear
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
31kV
Wire Gauge :
20 AWG