55A8040-00-5D
Manufacturer Part Number:
55A8040-00-5D
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 2/0AWG GRN
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Aluminum
Conductor Strand :
334/24
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.550" (13.97mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Green
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V