55A1114-22-6-9
Manufacturer Part Number:
55A1114-22-6-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP STRND 22AWG 600V BLUE
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/0.0063"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG