55PC2113-22-9-9
Manufacturer Part Number:
55PC2113-22-9-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
CBL 1 COND STRND 22AWG 600V WHT
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/0.0063"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG