99M0111-14-0
Manufacturer Part Number:
99M0111-14-0
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP DL STRND 14AWG BLK 3281'
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/0.0098"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.093" (2.36mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyester
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Black
Length :
3281' (1000.0m)
Operating Temperature :
120°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG