FODM3021R2V
Manufacturer Part Number:
FODM3021R2V
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Optoisolators - Triac, SCR Output
Approval Agency :
BSI, CSA, UL, VDE
Current - DC Forward (If) (Max) :
60 mA
Current - Hold (Ih) :
300µA (Typ)
Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
15mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
70 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Output Type :
Triac
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Obsolete
Static dV/dt (Min) :
10V/µs (Typ)
Supplier Device Package :
4-SMD
Turn On Time :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Voltage - Off State :
400 V