APT1212WA
- Manufacturer Part Number:
- APT1212WA
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Optoisolators - Triac, SCR Output
- Approval Agency :
- cUR, VDE
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 50 mA
- Current - Hold (Ih) :
- 3.5mA
- Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
- 10mA
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 100 mA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Output Type :
- Triac
- Package / Case :
- 5-SMD, Gull Wing
- Product Status :
- Active
- Static dV/dt (Min) :
- 500V/µs
- Supplier Device Package :
- 6-DIP Gull Wing
- Turn On Time :
- 100µs (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.21V
- Voltage - Isolation :
- 5000Vrms
- Voltage - Off State :
- 600 V