55PC1213-20-9-9
Manufacturer Part Number:
55PC1213-20-9-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG