SL5501300W
Manufacturer Part Number:
SL5501300W
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
100 mA
Current - Output / Channel :
100mA
Current Transfer Ratio (Max) :
400% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Min) :
25% @ 10mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor with Base
Package / Case :
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
20µs, 50µs (Max)
Vce Saturation (Max) :
400mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.23V
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Output (Max) :
30V