MOC8108300
Manufacturer Part Number:
MOC8108300
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
100 mA
Current - Output / Channel :
50mA
Current Transfer Ratio (Max) :
600% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Min) :
250% @ 10mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor
Package / Case :
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
1µs, 2µs
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
2µs, 3µs
Vce Saturation (Max) :
400mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.15V
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Output (Max) :
70V