HCPL-177K-100
Manufacturer Part Number:
HCPL-177K-100
Manufacturer/Brand:
Broadcom Limited
Part of Description:
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-DIP BJ
Manufacturer :
Broadcom Limited
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
10 mA
Current - Output / Channel :
40mA
Current Transfer Ratio (Max) :
Current Transfer Ratio (Min) :
200% @ 5mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Output Type :
Darlington
Package / Case :
16-SMD, Butt Joint
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
Supplier Device Package :
16-DIP Butt Joint
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
2µs, 8µs
Vce Saturation (Max) :
110mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.4V
Voltage - Isolation :
1500VDC
Voltage - Output (Max) :
20V