ACPL-5701L-100
Manufacturer Part Number:
ACPL-5701L-100
Part of Description:
OPTOISOLATOR 1.5KV DARL 8DIP BJ
Current - DC Forward (If) (Max) :
10 mA
Current - Output / Channel :
40mA
Current Transfer Ratio (Max) :
Current Transfer Ratio (Min) :
200% @ 5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
8-SMD Butt Joint
Supplier Device Package :
8-DIP Butt Joint
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.4V
Voltage - Isolation :
1500VDC
Voltage - Output (Max) :
20V