MOC8106300
- Manufacturer Part Number:
- MOC8106300
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 100 mA
- Current - Output / Channel :
- 50mA
- Current Transfer Ratio (Max) :
- 150% @ 10mA
- Current Transfer Ratio (Min) :
- 50% @ 10mA
- Input Type :
- DC
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Output Type :
- Transistor
- Package / Case :
- 6-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 1µs, 2µs
- Supplier Device Package :
- 6-DIP
- Turn On / Turn Off Time (Typ) :
- 2µs, 3µs
- Vce Saturation (Max) :
- 400mV
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.15V
- Voltage - Isolation :
- 5300Vrms
- Voltage - Output (Max) :
- 70V