ACPL-227-500E
- Manufacturer Part Number:
- ACPL-227-500E
- Manufacturer/Brand:
- Broadcom Limited
- Part of Description:
- OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8SOIC
- Manufacturer :
- Broadcom Limited
- Product Category :
- Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 50 mA
- Current - Output / Channel :
- 50mA
- Current Transfer Ratio (Max) :
- 600% @ 5mA
- Current Transfer Ratio (Min) :
- 50% @ 5mA
- Input Type :
- DC
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 110°C
- Output Type :
- Transistor
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 2µs, 3µs
- Supplier Device Package :
- 8-SO
- Turn On / Turn Off Time (Typ) :
- 3µs, 3µs
- Vce Saturation (Max) :
- 400mV
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.2V
- Voltage - Isolation :
- 3000Vrms
- Voltage - Output (Max) :
- 80V