TCLT1600
- Manufacturer Part Number:
- TCLT1600
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SOP
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 60 mA
- Current - Output / Channel :
- 50mA
- Current Transfer Ratio (Max) :
- 300% @ 5mA
- Current Transfer Ratio (Min) :
- 80% @ 5mA
- Input Type :
- AC, DC
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Output Type :
- Transistor
- Package / Case :
- 4-SMD, Gull Wing
- Product Status :
- Active
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 3µs, 4.7µs
- Supplier Device Package :
- 4-SOP (2.54mm)
- Turn On / Turn Off Time (Typ) :
- 6µs, 5µs
- Vce Saturation (Max) :
- 300mV
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.25V
- Voltage - Isolation :
- 5000Vrms
- Voltage - Output (Max) :
- 70V