74OL6000300
- Manufacturer Part Number:
- 74OL6000300
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Product Category :
- Optoisolators - Logic Output
- Common Mode Transient Immunity (Min) :
- 5kV/µs
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- Current - Output / Channel :
- 40 mA
- Data Rate :
- 15MBd
- Input Type :
- Logic
- Inputs - Side 1/Side 2 :
- 1/0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Output Type :
- Push-Pull, Totem Pole
- Package / Case :
- 6-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
- 100ns, 100ns
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 45ns, 5ns
- Supplier Device Package :
- 6-DIP
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- Voltage - Isolation :
- 5300Vrms
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V