55A9002-26-1
Manufacturer Part Number:
55A9002-26-1
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP SOLID 26AWG 600V BROWN
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.400" (10.16mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Brown
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
26 AWG