WXA-0101-18-2L
Manufacturer Part Number:
WXA-0101-18-2L
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V RED
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0159"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Material :
Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
18 AWG