55A9002-30-2L
Manufacturer Part Number:
55A9002-30-2L
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP SOLID 30AWG 600V RED
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.250" (6.35mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Red
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
30 AWG