62A6002-22-2
Manufacturer Part Number:
62A6002-22-2
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP STRND 22AWG 600V RED
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
154/44
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.047" (1.19mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyester
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG