FLHTC0311-20-4
Manufacturer Part Number:
FLHTC0311-20-4
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1'
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
High Temperature
Jacket (Insulation) Diameter :
0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Yellow
Length :
1.00' (0.30m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3557
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG