PQ012GN01ZPH
- Manufacturer Part Number:
- PQ012GN01ZPH
- Manufacturer/Brand:
- Sharp Microelectronics
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 1.2V 1A SC63
- Manufacturer :
- Sharp Microelectronics
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Current - Output :
- 1A
- Current - Quiescent (Iq) :
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 60dB ~ 53dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- SC-63
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.2V