PQ025Y053ZZH
- Manufacturer Part Number:
- PQ025Y053ZZH
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263
- Current - Output :
- 5A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 10 mA
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 80°C
- Package / Case :
- TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
- PSRR :
- 70dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- TO-263
- Voltage - Input (Max) :
- 7V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 2.5V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.5V @ 5A