PQ12RD11J00H
- Manufacturer Part Number:
- PQ12RD11J00H
- Manufacturer/Brand:
- Sharp Microelectronics
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 12V 1A TO220-4
- Manufacturer :
- Sharp Microelectronics
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 1A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 10 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 80°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-220-4
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 55dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- TO-220-4
- Voltage - Input (Max) :
- 20V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 12V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.5V @ 500mA