PQ12DZ11J00H
Manufacturer Part Number:
PQ12DZ11J00H
Manufacturer/Brand:
Sharp Microelectronics
Part of Description:
IC REG LINEAR 12V 1A SC63
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SC-63
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA