PQ033EZ01ZZH
- Manufacturer Part Number:
- PQ033EZ01ZZH
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 3.3V 1A SC63
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 1A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 2 mA
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
- PSRR :
- 60dB (120Hz)
- Voltage - Input (Max) :
- 10V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 3.3V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.5V @ 500mA