PQ15RW11
Manufacturer Part Number:
PQ15RW11
Part of Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-4
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
TO-220-4
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-4
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
15V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5A @ 500mA