PQ12RD21
Manufacturer Part Number:
PQ12RD21
Part of Description:
IC REG LINEAR 12V 2A TO220-4
Control Features :
Enable
Current - Output :
2A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-4
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-4
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 2A