18STRWHIGXL25
Manufacturer Part Number:
18STRWHIGXL25
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 25'
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Automotive
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/30.5
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.019" (0.48mm)
Jacket Color :
White
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
60V
Wire Gauge :
18 AWG