2671/28RD-1000
- Manufacturer Part Number:
- 2671/28RD-1000
- Manufacturer/Brand:
- Daburn
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000'
- Manufacturer :
- Daburn
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- 41/44
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.035" (0.89mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.010" (0.25mm)
- Jacket Color :
- Red
- Length :
- 1000.0' (304.8m)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 1692/1568
- Voltage :
- 150V
- Wire Gauge :
- 28 AWG