2201/18RD-100
- Manufacturer Part Number:
- 2201/18RD-100
- Manufacturer/Brand:
- Daburn
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
- Manufacturer :
- Daburn
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 19/30
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.070" (1.78mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.010" (0.25mm)
- Jacket Color :
- Red
- Length :
- 100.0' (30.5m)
- Operating Temperature :
- 80°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 1429
- Voltage :
- 150V
- Wire Gauge :
- 18 AWG