20UL1061STRBLU250
Manufacturer Part Number:
20UL1061STRBLU250
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
#20 UL1061 300V WIRE BLU 250'
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/28
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.057" (1.45mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1061
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG