26UL1007STRBLA
- Manufacturer Part Number:
- 26UL1007STRBLA
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 7/34
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.050" (1.27mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.016" (0.41mm)
- Jacket Color :
- Black
- Length :
- 100.0' (30.5m)
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 1007
- Voltage :
- 300V
- Wire Gauge :
- 26 AWG