99M0111-12-0
Manufacturer Part Number:
99M0111-12-0
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1=1FT
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.106" (2.69mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyester
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
120°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG