55A0111-18-9
Manufacturer Part Number:
55A0111-18-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOKUPSTRND18AWG 600V WHITE FEET
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.060" (1.52mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
White
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
18 AWG