M8708500 BK199
Manufacturer Part Number:
M8708500 BK199
Manufacturer/Brand:
Alpha Wire
Part of Description:
MULT-PAIR 100COND 18AWG
Manufacturer :
Alpha Wire
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Pair
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
7/0.0152"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
1.429" (36.30mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0850" (2.159mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Number of Conductors :
100 (50 Pair Twisted)
Operating Temperature :
-25°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Foil
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
18 AWG