100F1121-20(S149)
Manufacturer Part Number:
100F1121-20(S149)
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
100F1121-20(S149)
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/0.0079"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.177" (4.50mm)
Jacket (Insulation) Material :
Zerohal™
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0181" (0.460mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
2.5 kV
Wire Gauge :
20 AWG