IRS2166DSPBF
Manufacturer Part Number:
IRS2166DSPBF
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
IC PFC/BALLAST CNTL 46KHZ 16SOIC
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Lighting, Ballast Controllers
Current - Output Source/Sink :
Current - Supply :
20 mA
Dimming :
No
Frequency :
40kHz ~ 46kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
16-SOIC
Type :
PFC/Ballast Controller
Voltage - Supply :
11.5V ~ 16.6V