MIC2287-34BML-TR
Manufacturer Part Number:
MIC2287-34BML-TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 750MA 8MLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight, Camera Flash
Current - Output / Channel :
750mA (Switch)
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
1.2MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
8-MLF® (2x2)
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
34V
Voltage - Supply (Max) :
10V
Voltage - Supply (Min) :
2.5V