MIC2287-15YML
- Manufacturer Part Number:
- MIC2287-15YML
- Manufacturer/Brand:
- Micrel Inc.
- Part of Description:
- 1.2MHZ PWM WHITE LED DRIVER WITH
- Manufacturer :
- Micrel Inc.
- Product Category :
- LED Drivers
- Applications :
- Backlight, Camera Flash
- Current - Output / Channel :
- 750mA (Switch)
- Dimming :
- PWM
- Frequency :
- 1.2MHz
- Internal Switch(s) :
- Yes
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 8-MLF® (2x2)
- Topology :
- Step-Up (Boost)
- Type :
- DC DC Regulator
- Voltage - Output :
- 15V
- Voltage - Supply (Max) :
- 10V
- Voltage - Supply (Min) :
- 2.5V