MAX20090BATP/V+T
Manufacturer Part Number:
MAX20090BATP/V+T
Manufacturer/Brand:
Analog Devices Inc.
Part of Description:
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive, Commercial & Industrial Lighting
Current - Output / Channel :
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
200kHz ~ 2.2MHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-TQFN (4x4)
Topology :
SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Controller
Voltage - Output :
65V
Voltage - Supply (Max) :
65V
Voltage - Supply (Min) :
5V