MAX8630WETD25+T
Manufacturer Part Number:
MAX8630WETD25+T
Manufacturer/Brand:
Analog Devices Inc.
Part of Description:
IC LED DRIVER RGLTR DIM 14TDFN
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
25mA
Dimming :
PWM
Frequency :
1MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
5
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
14-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-TDFN (3x3)
Topology :
Switched Capacitor (Charge Pump)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.7V