SC600AIMLTRT
- Manufacturer Part Number:
- SC600AIMLTRT
- Manufacturer/Brand:
- Semtech Corporation
- Part of Description:
- IC LED DRIVER RGLTR 60MA 10MLPD
- Manufacturer :
- Semtech Corporation
- Product Category :
- LED Drivers
- Applications :
- Backlight
- Current - Output / Channel :
- 60mA
- Dimming :
- Frequency :
- 650kHz
- Internal Switch(s) :
- Yes
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 10-VFDFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 10-MLPD (3x3)
- Topology :
- Switched Capacitor (Charge Pump)
- Type :
- DC DC Regulator
- Voltage - Output :
- 5V
- Voltage - Supply (Max) :
- 6.5V
- Voltage - Supply (Min) :
- 2.5V