LM3503SQ-16
Manufacturer Part Number:
LM3503SQ-16
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC LED DRV RGLTR PWM 16WQFN
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
400mA (Switch)
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
1MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
16-WQFN (4x4)
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
16V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.5V