STLED25JR
Manufacturer Part Number:
STLED25JR
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
IC LED DRV RGLTR PWM 12FLIPCHIP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
125mA
Dimming :
PWM
Frequency :
2.5MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
5
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
12-UFBGA, FCBGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
12-FlipChip (1.4x1.8)
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
8.8V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.3V