IRS2008MTRPBFAUMA1
Manufacturer Part Number:
IRS2008MTRPBFAUMA1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
IC 200V HALF BRIDGE GATE DRIVER
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Synchronous
Current - Peak Output (Source, Sink) :
290mA, 600mA
Driven Configuration :
Half-Bridge
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
200 V
Input Type :
CMOS
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
14-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
70ns, 30ns
Supplier Device Package :
14-MLPQ (4x4)
Voltage - Supply :
10V ~ 20V