IR2104STRPBF
- Manufacturer Part Number:
- IR2104STRPBF
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Gate Drivers
- Channel Type :
- Synchronous
- Current - Peak Output (Source, Sink) :
- 210mA, 360mA
- Driven Configuration :
- Half-Bridge
- Gate Type :
- IGBT, N-Channel MOSFET
- High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
- 600 V
- Input Type :
- Non-Inverting
- Logic Voltage - VIL, VIH :
- 0.8V, 3V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Drivers :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Rise / Fall Time (Typ) :
- 100ns, 50ns
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 20V