ZL2008ALAFT1
- Manufacturer Part Number:
- ZL2008ALAFT1
- Manufacturer/Brand:
- Renesas Electronics America Inc
- Part of Description:
- IC REG CTRLR BUCK PMBUS 36QFN
- Manufacturer :
- Product Category :
- DC DC Switching Controllers
- Clock Sync :
- Yes
- Control Features :
- Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
- Duty Cycle (Max) :
- 95%
- Frequency - Switching :
- 200kHz ~ 1.4MHz
- Function :
- Step-Down
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Phases :
- 1
- Output Type :
- Transistor Driver
- Package / Case :
- 36-VFQFN Exposed Pad
- Product Status :
- Obsolete
- Serial Interfaces :
- I²C, PMBus, SMBus
- Supplier Device Package :
- 36-QFN (6x6)
- Synchronous Rectifier :
- Yes
- Topology :
- Buck
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V ~ 5.5V