MAX15004BAUE+
- Manufacturer Part Number:
- MAX15004BAUE+
- Part of Description:
- IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
- Product Category :
- DC DC Switching Controllers
- Clock Sync :
- Yes
- Control Features :
- Enable, Frequency Control, Soft Start
- Duty Cycle (Max) :
- 50%
- Frequency - Switching :
- 15kHz ~ 500kHz
- Function :
- Step-Up, Step-Up/Step-Down
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration :
- Positive, Isolation Capable
- Output Phases :
- 1
- Output Type :
- Transistor Driver
- Package / Case :
- 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Serial Interfaces :
- Supplier Device Package :
- 16-TSSOP
- Synchronous Rectifier :
- No
- Topology :
- Boost, Flyback, SEPIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4.5V ~ 40V