XC6802A42XMR-G
- Manufacturer Part Number:
- XC6802A42XMR-G
- Manufacturer/Brand:
- Torex Semiconductor Ltd
- Part of Description:
- IC BATT CHG LI-ION 1CELL SOT25
- Manufacturer :
- Torex Semiconductor Ltd
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Chemistry :
- Lithium Ion/Polymer
- Battery Pack Voltage :
- 4.2V
- Charge Current - Max :
- 800mA
- Current - Charging :
- Constant
- Fault Protection :
- Over Temperature
- Interface :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cells :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- SC-74A, SOT-753
- Product Status :
- Active
- Programmable Features :
- Supplier Device Package :
- SOT-25-5
- Voltage - Supply (Max) :
- 6V